Zalukaj TV! Najlepsza baza w Internecie!

Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie Zalukaj, zarejestruj się, a następnie wykup konto VIP.

Filmy Science Fiction - co należy wiedzieć o tym gatunku?


Charakterystykę filmów Science Fiction warto zacząć od stwierdzenia, że jest to gatunek filmowy zaliczający się do fantastyki. Film Sci Fi stosuje motywy skupiające się w głównej mierze na dorobku naukowym. Często głównymi tematami filmów SF jest podróż w czasie, życie na innej planecie oraz ukazanie nadnaturalnych zdolności umysłu i ciała człowieka. Zdarza się, że do motywów tych dołączane są różnego rodzaju elementy takie jak: statki kosmiczne, cyborgi oraz roboty. Do filmów Science Fiction stosunkowo często dodaje się wątki pokazujące wysokorozwiniętą technologię, a także podróże międzygwiezdne. Oprócz tego typu elementów filmy Science Fiction poruszają wiele problemów społecznych i politycznych. Bywa również, że filmy Science Fiction rozwijają dość szeroko refleksję nad istotą człowieczeństwa.
Jeśli chodzi o początki filmów SF sięgają one czasów, w których królowały filmy nieme. W tamtym czasie produkowano liczne filmy Science Fiction, które określano mianem filmów krótkometrażowych. W głównej mierze do tych filmów SF należą te ściśle związane z techniką, mające elementy humorystyczne. Najlepsze filmy Science Fiction powstałe w tamtym czasie na swojej liście wyszczególniają produkcję zatytułowaną "Podróż na księżyc", której autorem jest George Méliès. Dokonano wówczas manipulacji taśmą filmową, dzięki czemu udało się naprawdę dobrze ukazać lot wystrzelonego statku kosmicznego. Następstwem dla tego rodzaju filmów stały się filmy Science Fiction, które były połączeniem tego gatunku z horrorem. Przykładem takiej ekranizacji z pewnością będzie "Frankenstein".
Lata 30. okazały się momentem rozkwitu tego gatunku, ponieważ w tamtym czasie stworzono kilka filmów wysokobudżetowych. Przykładem będą takie filmy Science Fiction jak: "King Kong" oraz "Lost Horizon". Na tamten czas swój rozkwit miały filmy Sci Fi, które określa się mianem komiksów. W latach 50. ogromnym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne technologie, które zaczęto wykorzystywać, tworząc filmy sajensfikszyn. Najlepsze filmy Science Fiction na tamten czas to z pewnością "Kierunek Księżyc" oraz "Wojna światów". Dzieła, które całkowicie odmieniły postrzeganie filmów zaliczających się do tego gatunku to "2001: Odyseja kosmiczna" i "Planeta małp". W latach 70. zadebiutowała produkcja Gwiezdnych Wojen, które do dziś królują na listach rankingowych. Druga połowa lat 80. okazała się owocna dla filmu "Terminator". W latach 90. wyprodukowano najlepsze filmy Science Fiction, do których zalicza się takie filmy SF online jak "Kosiarz umysłu", czy "Pamięć absolutna".


Najlepsze filmy Science Fiction - motywy zastosowane w filmach tego gatunku


Gatunek filmowy, jakim jest fantastyka to szeroka dziedzina, która stale się rozwija, tworząc świetne, nowe filmy Sci Fi. Najczęściej pojawiające się motywy to z pewnością nauka i technika. W produkcjach amerykańskich filmy Sci Fi online są wzbogacone w liczne efekty artystyczne, które okazują się atrakcyjne dla miłośników filmów Science Fiction. Tworzone są także filmy SF za darmo, w których zawierają się elementy nadnaturalne, mistyczne oraz okultystyczne. Kino superbohaterskie to również doskonały przykład na filmy SF darmowe. Ten typ filmów przedstawia historie zwykłych ludzi, którym udaje się nabyć wszelkie, nadludzkie zdolności. Obce cywilizacje to następny element często występujący w filmach tego rodzaju. Twierdzi się bowiem, że cywilizacje pozaziemskie to popularny motyw gatunku. Początkowo obce cywilizacje były ukazywane jako złe i niebezpieczne dla rasy ludzkiej, jednak z czasem darmowe filmy SF zaczęły przedstawiać mieszkańców innej galaktyki w pozytywnej odsłonie. Potwory i roboty także zawierają się na postacie filmów fantastycznych i z pewnością wpisują się do klasyki tego gatunku. W następnej kolejności wymienia się katastrofy, które zwykle są ukazane jako ogromna tragedia. Nie można też zapomnieć o motywie, jakim jest podróż w przeszłość i przyszłość. Jak widać motywów filmowych jest naprawdę mnóstwo, co oznacza, że wybór filmów jest ogromny.


Jakie filmy Science Fiction warto zobaczyć?


Filmów zaliczających się do gatunku jest naprawdę całkiem sporo, co powoduje, że osoby poszukujące dla siebie filmu na wieczór mogą mieć problem z wyborem. Dlatego postanowiliśmy wyszczególnić kilka filmów, które zostały uznane przed wielu miłośników gatunku za naprawdę godne obejrzenia pozycje. Na pierwszym miejscu znajdzie się produkcja zatytułowana "Incepcja", gdzie ukazane zostały czasy, w których technologia umożliwia wchodzenie do świata snów. Drugim równie interesującym filmem jest "Mroczny Rycerz". Batman odgrywający główną rolę w tym filmie z pomocą porucznika i prokuratora wychodzi naprzeciw Jokerowi. Ciekawą pozycją jest "Metropolis", w którym ukazane zostały losy Fredera, będącego myślicielem nadrzędnej klasy. Bohater ten odwiedza podziemia, w których bytują robotnicy. Darmowe filmy SF z lektorem pl na swojej liście wymieniają też taki film, jakim jest "Stalker". To opowieść o tytułowym stalkerze, który w towarzystwie dwóch klientów podróżuje do tajemniczej komnaty. "Efekt motyla" to kolejny tytuł filmu, który jest znany praktycznie każdemu, kto lubuje się w klasyce gatunku. Został w nim ukazany życiorys Evana, który jest w stanie podróżować w czasie. Przekonuje się, że nawet najmniejsza zmiana w przyszłości ma ogromny wpływ na teraźniejszość. Wielokrotnie nagradzany film to "Stalowy gigant" , gdzie młody chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się z robotem. Do top filmów Science Fiction z pewnością zalicza się film "Matrix".
Na Zalukaj Sci Fi również można wyszukać najciekawsze filmy zaliczające się do tego gatunku. Nasza wyszukiwarka do linków to naprawdę potrzebne i przydatne narzędzie, dzięki któremu szybko wyszukasz polecane filmy Science Fiction. Decydując się na Zalukaj.com VIP będziesz mógł/mogła sprawdzić, na jakich stronach dostępne są bajki na zalukaj, www.filmy sensacyjne oraz polskie melodramaty. Zobacz również, jakie mamy kategorie filmowe. Najpopularniejsze to przede wszystkim kategorie: biograficzny film, piękne baśnie filmowe i amerykańskie filmy wojenne II wojna światowa.
Poprzez Zalukaj konto VIP forum, sprawdzisz, które filmy akcji online, filmy kostiumowe online lub filmy o podróży w czasie są warte zobaczenia. W przypadku jeśli żaden z powyższych filmów nie przypadł Ci do gustu być może czarna komedia, krótkometrażowy film animowany lub film o sportowcu Cię zaciekawi.